Botulinum toksin ile Migren Tedavisi


Botulinum Toksin ile Migren Tedavisi ve Etkileri; Botulinum toksin  2010 yılında kronik Migren tedavisinde kullanılmak üzere FDA  (Food and Drug Association) den onay almıştır. 1990 lı yıllarda kozmetik amaçlı kullanılırken bazı hastaların migrene bağlı baş ağrılarında düzelme olduğu tesadüfen fark edilmiş ve kronik migrenli hastaların tedavilerinde kullanılmaya başlanmıştır.

Botulinum Toksin Migrene Bağlı Baş Ağrılarının Tedavisinde Nasıl Etki Eder ?

Aslında etki mekanizması tam olarak bilinmemektedir. Kozmetik ve tedavi amacı kullanımlarında tedavi kas gevşemesi üzerine etkisinden kaynaklı iken; migren tedavisinde etki mekanizmasının farklı olduğu düşünülmektedir. Kronik migren tedavisinde yüz, saçlı deri ve boyunda yer alan bir grup kas’a Botulinum toksin enjekte edilerek kasların germe aktivitesini azaltılması amaçlanır.

Migren Tedavisinde Botulinum Toksin  Ne Sıklıkla Yapılabilir ?

Migren tedavisinde Botulinum toksin 12 hafta ara ile 3-5 seans uygulanması tavsiye edilir.

Enjeksiyonlar Ağrılı mıdır ?

Migren tedavisinde diğer amaçlı uygulamaya göre daha ağrısız olduğu ve kolayca tolere edilebildiği görülmüştür. Aşırı hassas hastalarda işlem öncesinde ağrı kesiciler faydalı olabilir.

Uygulamaya Bağlı bir Yan Etki Riski Var mıdır ?

Riskler doz ve uygulama noktalarının doğru seçilmemesi ile ilişkilidir. Gereğinden fazla doz uygulanması kasta aşırı gevşemeye neden olur. Geçici olup, birkaç ayda düzelir. Uygulama noktalarının doğru seçilmemesi uygulamanın etkisiz kalmasına neden olacaktır.

Botulinum Toksin Tedavisi ile Birlikte Migren veya Başağrısı İlaçları Kullanmaya Devam Edebilir mi ?

Botulinum toksin tedavisi ile birlikte migren ilaçları kullanılmasının herhangi bir sakıncası olmadığı gözlemlenmiştir. Etkinin kendini göstermesi 7-10 gün alabilir, bu arada hastanın kendi ilaçlarına devam etmesinde hiçbir sakınca yoktur.

Botulinum Toksin ile ilgili diğer tedavilerimiz için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz.

Open chat
1
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?